Pielęgnacja kominka
Każdy użytkownik urządzenia grzewczego powinien wiedzieć, że niezależnie od tego, czy jest to wkład kominkowy, czy piecyk wolno stojący, wymagają one regularnego przeglądu, czyszczenia i konserwacji przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego.
Ważne, by pamiętać o tym, gdy firmy kominkowe i kominiarskie nie są tak bardzo oblegane jak w sezonie grzewczym. Zyskujemy przede wszystkim cenny czas, a tym samym brak przykrych niespodzianek przy późniejszym paleniu. Oszczędzimy sobie także niepotrzebnego stresu związanego z wydłużającymi się terminami w firmach kominiarskich. Jeśli planujemy wymianę lub budowę kominka, sytuacja wygląda podobnie – w sezonie grzewczym brakuje towaru, a firmy specjalizujące się w montażach mają odległe terminy realizacji. Awaryjne sytuacje jednak się zdarzają, dlatego wiele firm prowadzi gorące linie, które umożliwiają szybki kontakt z serwisem.
Uszczelka i palenisko
Dlaczego warto pamiętać o serwisowaniu naszych kominków poza sezonem grzewczym? Podczas pracy kominka nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie obejrzeć palenisko pod kątem czysto technicznym. Dużo łatwiej, dokładniej i bezpieczniej jest posprawdzać stan wkładu, kiedy stoi zimny i dostęp do paleniska nie jest utrudniony. W tym wypadku bez problemu można sprawdzić palenisko pod kątem pęknięć i nieszczelności. Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to ruszt i jego stan. Jeżeli pokruszeniu uległ szamot, wermikulit lub inny materiał zastosowany w naszym kominku, należy go wymienić. Naszą uwagę powinny przykuć także uszczelki znajdujące się przy szybie, drzwiczkach lub fasadzie. Jeśli uległy znacznemu zużyciu, należy bezwzględnie je wymienić. Uszczelki są dostępne w każdym markecie budowlanym. W ofercie znajdują się zarówno gotowe zestawy, ale bez problemu możemy zakupić odpowiedni sznur w potrzebnym wymiarze i średnicy, tak by uszczelka była odpowiednio dopasowana. Nie jest konieczne zlecanie takiego zabiegu osobie wyspecjalizowanej, nawet laik powinien sobie poradzić z wymianą, aczkolwiek jeśli mamy w pobliżu serwisanta, warto skorzystać z profesjonalnej usługi i ewentualnego doradztwa. Uszczelka powinna być zamontowana dokładnie, tak aby nasze urządzenie grzewcze nie pobierało tlenu z pomieszczenia.
Tak jak czasami smarujemy skrzypiące w domu drzwi, tak w przypadku zawiasów w drzwiczkach kominka lub systemie podnoszenia drzwiczek („gilotynie”) należy raz na jakiś czas odpowiednio nasmarować ruchome elementy specjalnym żaroodpornym smarem. Jeśli posiadamy wkład lub piecyk żeliwny, możemy nabyć za niewielką kwotę żaroodporną farbę w sprayu, którą odnowimy elementy nieco wyeksploatowane.
Zdarza się, że po sezonie w palenisku pozostały resztki popiołu i drewna. Na rynku są specjalne odkurzacze, przystawki i separatory kominkowe znacznie ułatwiające czyszczenie paleniska. Warto zakupić taki odkurzacz, nie jest to duży koszt, a dzięki niemu zachowamy czystość w naszym salonie. Większe kawałki należy wyjąć za pomocą szufelki, a resztę śmiało możemy wciągnąć odkurzaczem. Nowoczesne urządzenia posiadają kilka filtrów, które mają za zadanie skutecznie chronić przed zakurzeniem pomieszczenia. Przystępując do tej czynności, musimy być pewni, że palenisko jest wygaszone. Pamiętajmy o tym, że żar utrzymuje się w popiele często ponad 24 godziny. W popiele nie mogą znajdować się żarzące kawałki paliwa, może być on ciepły, ale nie tlący się!
Pielęgnacja szyby
Szyba w kominku najczęściej nie podlega gwarancji, bardzo często może być ona uszkodzona mechanicznie – najczęściej pęka od uderzenia. Jeśli pojawi się w naszym kominku pęknięcie, należy taką szybę jak najszybciej wymienić. Najłatwiej jest po prostu zwrócić się do firmy, w której kupiliśmy kominek bądź piecyk lub skorzystać z oferty niezależnych sprzedawców szkła kominkowego. Jeśli jest to szyba płaska, wymiana nastąpi szybko, jeśli jest to inny kształt, może to potrwać dłużej. Warto zadbać o jej wymianę właśnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Szyby horyzontalne można łatwo i szybko wymienić, ponieważ są szeroko dostępne, najtrudniej o szyby gięte lub panoramiczne. Często czas sprowadzenia tego typu szyby to okres nawet kilku tygodni. Niebagatelne znaczenie na poziom zużycia szyby ma także sposób jej czyszczenia. Środków chemicznych o takim przeznaczeniu jest dużo na rynku. Należy jednak zachować ostrożność i nie nadużywać ich, ponieważ związki chemiczne w nich zawarte często niszczą uszczelki, powodując ich twardnienie, a z czasem nadmierne zużycie. Odnośnie czyszczenia szyb z nadrukiem w wersji z decorem – niektórzy producenci nie dopuszczają stosowania środków chemicznych, należy używać starej sprawdzonej metody czyszczenia: gazeta + woda + popiół = szorowanie.
Kominek z płaszczem wodnym – jak o niego dbać?
Zdecydowanie więcej zabiegów pielęgnacyjnych wymaga od nas kominek z płaszczem wodnym. Urządzenie tego typu jest bardzo wygodną formą ogrzewania naszego domu, ale wiąże się z częstszym czyszczeniem przewodów kominowych i paleniska. Kominki z płaszczem wodnym wymagają także podpięcia pod sieć energetyczną, trzeba więc zadbać o niezakłócony pobór energii elektrycznej, niezbędny do prawidłowego działania kominka. Jeśli chodzi o przygotowanie kominka z płaszczem wodnym do sezonu zimowego, zalecenia są praktycznie takie same, jak w przypadku kominka powietrznego. Po wykonaniu wszystkich czynności porządkowych w naszym kominku z płaszczem wodnym, możemy sprawdzić faktyczny stan instalacji grzewczej w domu. Pamiętajmy, aby najpierw napuścić wody i podłączyć wkład do instalacji c.o., która zapewni odpowiednie odprowadzenie ciepła! Eksploatacja kominka bez wody w obiegu skutkuje nie tylko awarią, ale też utratą gwarancji.
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu, w którym zamontowany jest kominek z płaszczem wodnym, należy także sprawdzić stan zaworu bezpieczeństwa przed każdym sezonem grzewczym. Zawór ten zabezpiecza nam pracę kominka przed ewentualnym przegrzaniem. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu instalacji wodnej w naszym kominku, należy niezwłocznie skonsultować się z odpowiednim specjalistą – hydraulikiem. Nie należy przeprowadzać napraw na własną rękę, gdyż może się to skończyć jeszcze gorzej – w środku sezonu grzewczego możemy zostać z unieruchomionym kominkiem, a tym samym bez ogrzewania i ciepłej wody.
Przewód kominowy – priorytet
Bardzo ważną kwestią jest przewód kominowy. Powinniśmy dokonywać okresowego przeglądu komina przynajmniej raz do roku. W tym wypadku należy zaufać specjalistom z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy posiadają niezbędny sprzęt oraz doświadczenie gwarantujące nam profesjonalne podejście oraz kompleksową usługę. Jeśli zdarzyło się nam używać mokrego drewna przeglądy należy robić zdecydowanie częściej. Zwrócić należy też uwagę na drożność przyłącza paleniska. Poza przeglądem komina prawo zobowiązuje nas to regularnego czyszczenia przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych od urządzeń opalanych paliwem stałym (jak np. drewno) cztery razy do roku, a dwa razy do roku od urządzeń opalanych gazem. Czyszczenie i przegląd komina są bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Zdarzają się przypadki, w których zapaliła się sadza, powodując pożar nie tylko komina, ale także całych budynków mieszkalnych.
Podsumowując, odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne naszego kominka powinny obejmować nie tylko okres przygotowawczy do sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że od nas samych zależy bezpieczeństwo nasze i naszych rodzin. Warto zatem częściej niż raz w roku przejrzeć instalację grzewczą w domu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek usterki, będziemy mieli dużo czasu na ewentualne naprawy i wizytę fachowców. Dużą ilość pracy przy przygotowaniu kominka do sezonu zimowego zrekompensuje nam czas spędzony wspólnie z rodziną przy rozpalonym ogniu.
Martyna Kryścińska
[email protected]