Poradnik użytkownika
Często diabeł tkwi w szczegółach. Dotyczy to również kwestii doboru właściwego dla konkretnej sytuacji urządzenia, a później odpowiedniego jego użytkowania. Na takie ważne kominkowe aspekty chcemy w tym dziale zwrócić Państwa uwagę.
Podłączenie kominka do instalacji c.o.
Częstym błędem związanym z kominkami z płaszczem wodnym jest nieprzemyślane podłączenie kominka do instalacji c.o. Hydraulicy traktują kominek z płaszczem wodnym jak jeszcze jeden kocioł w instalacji c.o. W zasadzie jest to słuszna idea, z jednym zastrzeżeniem: w przypadku kotła stojącego w kotłowni mamy łatwy dostęp do wszystkich zaworów i urządzeń zapewniających bezpieczeństwo oraz do samego kotła. W przypadku wkładu z płaszczem wodnym, który jest zabudowany w kosztownej zabudowie, mającej spełniać określone wymogi estetyczne, nie mamy takiej swobody, dlatego należy dokładnie przemyśleć miejsce zamontowania zaworu bezpieczeństwa, odpowietrznika, automatycznej przepustnicy powietrza czy nawet zaworów odcinających, gdyż zgodnie z normami do niektórych elementów, np. zaworu bezpieczeństwa, powinniśmy zajrzeć przynajmniej raz w roku, aby skontrolować ich poprawne działanie.
Umiejscowienie komina
Bardzo częstym i kłopotliwym problemem jest błędne umiejscowienie komina. Przykładowo w projekcie przewidziano ścianę, przy której stanie kominek, powiedzmy o szerokości 1,5 m, a w połowie ścianki w stronę salonu wystaje komin systemowy o głębokości 40 cm i szerokości 60 cm. Jeśli przed takim kominem postawimy typowy wkład kominkowy o głębokości 45 cm, to okaże się, że kominek wystaje w stronę salonu ponad 90 cm i trudno jest uzyskać przyjemną optycznie bryłę, nie mówiąc już o tym, że zabierana jest cenna przestrzeń salonu. Taka sytuacja doprowadzi nas do przesunięcia kominka w mniej eksponowane miejsce. Zarówno ustawienie wkładu kominkowego przed kominem, jak i z boku, będzie powodować zmniejszenie atrakcyjności kominka. Jak uniknąć takich problemów? Zgodnie z zasadą, lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku kominka warto zaplanować go już na etapie projektu, wówczas komin zostanie wyprowadzony w odpowiednim miejscu, a kominek znajdzie się w optymalnym, eksponowanym miejscu.
Wyczystka komina
Problematyczne w przypadku kominka może się okazać także umiejscowienie wyczystki komina. Zgodnie z przepisami kominiarskimi powinna być ona otwierana co trzy miesiące w celu usunięcia sadzy przez kominiarza. Jeśli budynek nie ma piwnicy, drzwiczki do rewizji komina znajdują się w części mieszkalnej, bardzo często na tej samej stronie co wlot spalin z kominka do komina. W takim przypadku konieczne jest przełożenie wyczystki komina w miejsce akceptowalne przez użytkownika, na przykład za ścianę, tak aby nie psuć kominka przymusownymi drzwiczkami oraz nie zapraszać kominiarza do salonu. Oba błędy są łatwe i tanie do uniknięcia, pod warunkiem, że mamy świadomość ich występowania oraz zaradzimy im jeszcze na desce kreślarskiej lub przed budową komina.
Mirosław Aniserowicz
[email protected]