Ponadczasowy romantyzm
Czy istnieje styl gwarantujący jednocześnie uniwersalność i ponadczasowość, klasę i naturalność? Styl, który nigdy się nie znudzi? Wnętrze, które zawsze będzie na czasie? Czy jest to w ogóle możliwe? Prawdopodobnie żaden z modnych stylów królujących obecnie w nurtach aranżacji wnętrz nie przetrwa próby czasu, ale należy stwierdzić, że nie o to w modzie chodzi.
Styl romantyczny, który obecny jest w architekturze wnętrz od ponad stu lat, trudno jednoznacznie opisać z uwagi na wiele jego wyznaczników. Na roboczo możemy go nazwać „ponadczasowym romantyzmem”. Wnętrza romantyczne mogą nawiązywać do stylistyki wiktoriańskiej Anglii, a w wersji rustykalnej do słonecznej Prowansji. Ogród, którym tak naprawdę może być nawet niewielki taras, jest niezbędnym elementem tego stylu, zwanego przez niektórych również stylem werandowym. Wnętrza romantyczne nie muszą sprawiać wrażenia „kompletności”, w przeciwieństwie do wystudiowanych wnętrz nowoczesnych. Styl ten, o ile nie jest „przegadany”, pozostaje zawsze w dobrym guście. Wnętrza ponadczasowe można łatwo przearanżować, wzbogacić i zmienić, pozostając cały czas w obrębie jednej konwencji, na przykład opisywanego romantyzmu. Takie wnętrza inspirują, nie nudzą się i sprzyjają relaksowi. Ważne są same proporcje wnętrza, bo od nich zależy, czy jego wystrój będzie wyglądał naturalnie, a co za tym idzie ponadczasowo, czy też będzie wydawał się chwilową aranżacją. Styl romantyczny najlepiej sprawdza się w starych wnętrzach, w których łatwiej jest budować odpowiedni nastrój. Stare wnętrza mają naturalny potencjał do budowania tego stylu, dlatego warto się zastanowić, czy jest sens kładzenia gładzi, wymieniania drewnianych parapetów czy stolarki okiennej.
Styl romantyczny, aby był ponadczasowy, nie może być przesłodzony. W stylu tym dominuje kolorystyka jasna, pastelowa. Wiele elementów będzie drewnianych, w naturalnym kolorze oraz tak malowanych, by rysunek drewna uwypuklić i pokazać. Na ścianach mogą pojawić się tapety w delikatne, powtarzalne wzory pionowe lub drobny deseń kwiatowy. Podobnie kwieciste mogą być obicia mebli, zasłony i zasłonki, parawany. Styl romantyczny „lubi” dużo tkanin, zasłon o różnej fakturze i udrapowaniu, narzuty, poduszki, koronki i klasycznie białe ręczniki. Styl romantyczny tylko wtedy może być ponadczasowy, gdy większość użytych w nim elementów będzie bardzo dobrej jakości, klasycznych i wykonanych ze szlachetnych materiałów. Dobrze wygląda, gdy mieszają się elementy nowe i stare, na przykład kilkudziesięcioletnie meble z historią, odczyszczone i odnowione, ale nie koniecznie antyki „na wysoki połysk”.
W tym stylu kluczową rolę odgrywają krzesła. Koniecznie muszą być drewniane, stabilne, o klasycznych kształtach. W komplecie przy stole każde krzesło może być… od innego kompletu lub na każdym krześle może być położona poduszka w innym kolorze. Żeby jednak z wnętrza nie zrobić cukierkowego domku dla porcelanowej lalki, dobrze dodać czasem jakiś nowoczesny element – prosty stół, modularną bibliotekę czy zabudowaną, minimalistyczną garderobę.
Kominek jest nieodłącznym elementem wnętrza w stylu romantycznym. Może być on usytuowany w salonie, ale również w sypialni, w salonie kąpielowym czy w kuchni. W stylu romantycznym może pojawić się wiele rodzajów kominków. Czerpiąc z tradycji francuskich, angielskich czy bliższych nam „staropolskich”, możemy zastosować kominek o klasycznej obudowie typu portalowego. We wnętrzu miejskiej kamienicy romantyczny może to być piec kaflowy z delikatnym zdobieniem. We wnętrzu rustykalnym – kamienny portal z drewnianymi elementami lub piecyk żeliwny. Kominki portalowe o klasycznej obudowie mogą mieć rozmaite formy. Najbardziej klasyczny jest prostokątny portal, z wysuniętym gzymsem podpartym pionowymi obramowaniami, z nieodłączną osłoną przed nim i akcesoriami do utrzymywania ognia. Na zachodzie Europy coraz bardziej popularne są budowlane „second handy” – specjalistyczne sklepy, gdzie można kupić stare elementy wyposażenia wnętrz, np. umywalki, detale architektoniczne i oczywiście mnóstwo elementów związanych z kominkami: stare kafle, kratki kominkowe, drzwiczki, osłony. W Polsce pozyskanie takich elementów wymaga nieco wysiłku – ale też może być fascynującą przygodą łowcy, a efektem oryginalny i niepowtarzalny kominek z historią. Klasyczny kominek nie musi być stary. Wielu producentów oferuje wzory historyczne i współczesne pozostające w romantycznej konwencji.
Romantyczny styl kominka w dużej mierze determinują dodatki i elementy mu towarzyszące. Sentymentalne fotografie, obrazy (raczej niewielkich rozmiarów), świece, lustra. Przy kominku świetnie sprawdzają się różnego rodzaju zbiory i kolekcje odpowiednio eksponowane. Kolekcja fotografii, kluczy, naczyń, starych książek czy moździerzy będzie świetnie dekorować wnętrze, o ile ich eksponowanie wynika z rzeczywistego zainteresowania właścicieli, a nie jest jedynie… dekoracją. Co zrobić, by wnętrze romantyczne nie było zbyt „kobiece” i słodkie, by dobrze się w nim czuli mężczyźni? Jednym z rozwiązań jest pozwolić mężczyznom na współdecydowanie w kwestii rozwiązań. Można również ograniczyć ilość zbyt słodkich bibelotów – suszonych kwiatów, lalek, a artystycznie rozrzucone korale zlokalizować w toaletce. Kwieciste tkaniny można ograniczyć bądź zastąpić równie eleganckimi tkaninami pasiastymi, a przy kominku wyeksponować starą broń lub kolekcję fajek.
Wnętrze ponadczasowe nie trwa w jednej aranżacji przez lata, lecz zmienia się w zależności od potrzeb użytkowników, jest wygodne i eleganckie cały czas. To wnętrze, w którym dobrze się czujemy, do którego chcemy wracać, z którego czerpiemy siłę. Może to brzmieć banalnie, lecz siłę czerpie się z harmonii, więc pierwszą cechą wnętrza romantycznego powinien być ład. Porządek zarówno w swym znaczeniu podstawowym, jak i porządek form i kolorów. To także otaczanie się przedmiotami, które lubimy, które dobrze się kojarzą i które nie przytłaczają swoją ilością. Wszystko powinno być naturalne i użyteczne.
Czy w epoce juppies i nerwowej pogoni za pieniędzmi styl romantyczny może mieć zwolenników? Wbrew pozorom doskonale wpisuje się on w realia naszych czasów. I to nie tylko ze względu na cenną możliwość wyciszenia się w spokojnym, harmonijnym wnętrzu. Decyzja o aranżacji w stylu romantycznym może też okazać się całkiem intratnym interesem – inwestycją w dobre samopoczucie i sprawdzający się przez lata design.
Natalia Przesmycka