Poradnik na start – Jak prawidłowo wybudować komin systemowy?

Wybór komina nie jest łatwy. Przez lata budowane z cegły kominy obecnie się nie sprawdzają, a ilość dostępnych na rynku technologii i producentów nie ułatwia zadania. Do wyboru mamy różne modele. Jednak zawsze trzeba pamiętać, że komin musi być bezpieczny, bo odpowiada przede wszystkim za prawidłowe odprowadzanie produktów spalania z kotłów, piecyków lub kominków. Niezwykle istotne jest zatem to, z jakich materiałów powstanie. Aby nieco przyspieszyć budowę i jednocześnie obniżyć jej koszty, skorzystać można z gotowych systemów kominowych. Ich montaż nie jest skomplikowany – wystarczy poznać kilka podstawowych zasad. Na co więc warto zwrócić uwagę przy budowie komina systemowego?

Komin systemowy

To fabrycznie przygotowane elementy przewodów kominowych, wykonane z materiałów kwaso- i ognioodpornych, wraz z akcesoriami pomocniczymi. Obudowa rur spalinowych wykonana jest z pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych. Zaletą komina systemowego w porównaniu do murowanego z cegły jest duża szczelność łączenia prefabrykowanych elementów. Dodatkowo jego budowa jest dużo szybsza, prostsza i mniej kosztowna. Komin systemowy zajmuje mniejszą powierzchnię w budynku, zwłaszcza kanały wentylacyjne, w porównaniu z tradycyjnym wykonaniem (o budowie komina systemowego mówimy w kontekście montażu wszystkich prefabrykowanych elementów).

Przed budową komina…

Przed przystąpieniem do budowy komina musimy podjąć decyzję dotyczącą ogrzewania budowanego domu i przemyśleć wybór kominka. Niezwykle ważną kwestią jest dopasowanie systemu kominowego do urządzenia grzewczego, nigdy na odwrót. Dotyczy to zarówno pieców i kotłów stałopalnych, kotłów z zamkniętą komorą spalania, jak i Schemat kominka Nordkotłów gazowych i olejowych. Jest to istotne, ponieważ każde urządzenie grzewcze różni się diametralnie między sobą konstrukcją, co wpływa na rodzaj systemu odprowadzania spalin, jaki należy zastosować. Zasadniczym krokiem jest również oszacowanie minimalnej i maksymalnej wysokości komina. Sama jego długość narzucona jest przez wysokość budynku i ma bezpośredni wpływ na  dobór średnicy. Montaż systemu kominowego nie należy do najprostszych – pomocne w tym mogą być informacje zamieszczone w projekcie budowlanym. Jeśli jednak nie czujemy się w tym obeznani, warto skorzystać z pomocy eksperta czy doradztwa firmy kominowej.

Zasady montażu systemu kominowego

Miejsce usytuowania komina powinno wynikać bezpośrednio z projektu. Pod budowanym kominem powinien znaleźć się fundament, który powstaje jednocześnie z fundamentami pod ściany domu. Przed budową komina systemowego szczegółowo zapoznajemy się z instrukcją montażu i zgodnie z nią postępujemy. Przed montażem pierwszego elementu bardzo ważne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i uwzględnienie poziomu zera budynku. Unikniemy w ten sposób zabetonowania posadzką zbiornika na kondensat. Na tak przygotowanej podbudowie muruje się kolejne pustaki obudowy na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej, a elementy ceramiczne łączymy na kit lub silikon kwasoodporny, dostarczany wraz z innymi elementami. Bardzo ważne jest wcześniejsze ustalenie wysokości mocowania trójnika spalin (miejsce podłączenia urządzenia grzewczego). Każdy typ urządzenia powinien być montowany na określonej przez montera wysokości instalacji. Przyłącze kominka najczęściej montowane jest na wysokości 2,20 m pod kątem 45°, a kotły na paliwa stałe zgodnie z DTR urządzenia. Trójnik zamontowany na złej wysokości można przełożyć, jednak taka operacja powinna być wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Po ustawieniu każdego pustaka umieszcza się w nim termoizolację z wełny mineralnej (o ile jest wymagana w danym systemie), po czym wkłada rurę szamotową. Powtarzamy te czynności do momentu, aż komin osiągnie wymaganą wysokość. Gdy w kominie nie przewiduje się termoizolacji, na rury nasuwa się obręcze dystansowe. Komin systemowy nie może być trwale połączony ze ścianami, do których przylega – należy go zdylatować, a w przypadku elementów łatwopalnych zostawić pięciocentymetrowy odstęp. W stropach zazwyczaj zostawia się otwór na komin. Jeśli go nie ma, to musimy postępować identycznie jak ze ścianą. Część komina, która będzie wystawała ponad dach, należy otynkować, obłożyć płytką lub cegłą klinkierową murowaną na płycie wspornikowej dostępnej w systemie kominowym. Jeśli komin wystaje więcej od długości deklarowanej przez producenta, możemy dodatkowo go wzmocnić przez włożenie w otwory narożne pustaków specjalnych gwintowanych prętów, które stanowią swoistego rodzaju zbrojenie. W ten sposób wzmocniony komin może mieć większą wysokość, jednak pamiętajmy, aby zachować odpowiedni dostęp do jego czyszczenia. Na sam koniec montujemy tzw. czapkę betonową, którą można wykonać samemu lub zakupić gotową, a następnie montujemy wszystkie niezbędne akcesoria w opisany sposób w instrukcji montażu. Finalnie komin wymaga precyzyjnej obróbki blacharskiej, która zapewni odpowiednie i szczelne połączenie z pokryciem. Tak wybudowany komin czeka na ostateczne potwierdzenie odbioru przez mistrza kominiarskiego.

Jakich błędów się wystrzegać?

Nawet najlepszym fachowcom zdarza się popełnić kilka błędów, które mogą mieć wpływ na finalne działanie komina. Warto poradzić się renomowanej firmy, która specjalizuje się w tego typu pracach. Na jakie elementy musimy zwrócić szczególną uwagę? Już przy montażu komina należy sprawdzić, czy rury ceramiczne nie posiadają pęknięć i czy łączenia między nimi są szczelne, w przeciwnym razie zaburzy to prawidłowy ciąg kominowy. Gdy decydujemy się na paliwa płynne czy kominek z płaszczem wodnym, warto zwrócić uwagę, czy zamontowany jest odkraplacz do odprowadzania skroplin – uchroni to przed nieprzyjemnym zapachem w pomieszczeniu. Aby zabezpieczyć się przed przeciekaniem komina na styku z dachem, nie należy na nim montować anten satelitarnych i innych urządzeń, za to zamontujmy jak najbliżej komina wyłaz dachowy i jeśli sytuacja tego wymaga – ławkę kominową. Jeśli nie zapewnimy dostępu do komina, nie uzyskamy odbioru kominiarskiego.

Dariusz Pilitowski
[email protected]