Kominek, Sex i …

Chyba każdy widział kiedyś film, w którym namiętne sceny miłosne miały miejsce przy kominku, a wielu czytelników zna zapewne takie sytuacje nie tyle z ekranu, co z życia… Ogień i sex – do tych skojarzeń przyzwyczaiła nas literatura. Zdaniem znawców feng shui, wzajemne powiązania tych zjawisk są daleko głębsze i bardziej praktyczne niż te potocznie znane.


W sztuce feng shui dom porównuje się do organizmu człowieka, a zatem nie jest obojętne, co zajmuje jego środek, czyli jest jego sercem. Wychodząc z tego założenia, w centralnej części mieszkania powinny znaleźć się ogień lub ziemia. Gdy jednak podsumujemy wszystkie urządzenia w mieszkaniu, które zawiadują „energią wody”, to dojdziemy do wniosku, że nasze środowisko charakteryzuje pewien nadmiar. Każde mieszkanie wyposażone jest w urządzenia elektryczne, czyli prąd, który płynie właśnie jak woda, oraz liczne użyteczne przedmioty wykonane ze szkła, które również reprezentują tę samą energię. Gdybyśmy zmierzyli ich objętość, to okaże się, że całe nasze mieszkanie „tonie w wodzie”. Natomiast kominek czy inne palenisko reprezentuje żywioł ognia, a ponieważ harmonia jest jedną z najważniejszych wartości feng shui, posiadanie kominka należy uznać za konieczność. W przeciwnym razie przewaga żywiołu wody doprowadzić może do nieprzyjemnych dla człowieka konsekwencji, takich jak: brak wzajemnego zrozumienia, a co najważniejsze – brak ogniska domowego. Zapobiegać nadmiarowi wody powinny zwłaszcza osoby mające problemy ze znalezieniem odpowiedniego życiowego partnera lub partnerki.

Ponieważ ogień reprezentuje energię Yang, może on okazać się niezmiernie ważny dla jednej z ośmiu sfer życiowych człowieka.

Przypomnę, że każdą przestrzeń mieszkalną można podzielić na osiem stref. Są to strefy: Rodziny, Dostatku, Sławy, Szczęścia Małżeńskiego, Projektów na Przyszłość, Kariery Zawodowej, Relacji z Innymi, i Wiedzy. Brak jednej ze stref oznacza kłopoty w danej dziedzinie, podobnie jak i jej przerost lub choćby niedostatek. Gdy jednak chcemy stymulować którąś z podanych aktywności, wówczas musimy pamiętać, że rejon ognia w każdym pokoju to część południowa i tam należałoby usytuować kominek. Równie dobrym ustawieniem jest miejsce wyznaczone przez kierunek południowo-zachodni, czyli rejon stosunków małżeńskich. Pamiętajmy również o tym, że zbyt małe lub zbyt rozbudowane kominki, które już na pierwszy rzut oka rażą swoimi rozmiarami, stwarzają takie samo zagrożenie, jak nadwyżka wody w mieszkaniu, gdyż powodują dysharmonię. To, co jest dla nas przyjemne, wywołuje u człowieka korzystne skojarzenia i korzystną energię, zaś elementy wystroju, które budzą w nas niepokój, stwarzają problemy.

Wielkość kominka powinna być dostosowana do powierzchni i wysokości pokoju. Najkorzystniejszy kształt kominka charakteryzuje symetria i wydłużony kształt, gdyż jest to forma reprezentowana przez energię ziemi, która współgra z ogniem, zawdzięczając mu swe istnienie. Jest to tym bardziej wskazane, że ziemia jest elementem stabilnym, chroniącym nas przed niekorzystnymi oddziaływaniami. Zaleca się więc wykonanie kominków z cegły, kafelków ceramicznych i marmuru.

W domach z betonu (czytaj: bez kominków) nie ma wolnej miłości – śpiewała Martyna Jakubowicz. Zatem ogień, czyli kominek – dobrze zaprojektowany i usytuowany, to prawie sto procent gwarancji dobrego seksu, harmonii w rodzinie i pomyślności finansowej. Tak przynajmniej wynika z reguł feng shui.


Z punktu widzenia feng-shui miejscem niezwykle ważnym dla miłości jest nie tylko sypialnia, ale też południowa i południowo – zachodnia strefa domu. Pierwsza z nich zwana jest strefą sławy i popularności, druga – miłości i związków. Uczuciową pomyślność może zapewnić umieszczenie w tych częściach domu lub mieszkania odpowiednich gadżetów:
Kryształowy żyrandol lub lampa: aktywizuje energię Chi, która stymuluje miłość i związki.

Świece: rozpalają związki. Najskuteczniejsze utrzymane są w kolorach czerwonym, fioletowym, żółtym, białym, pomarańczowym, złotym i srebrnym. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ich parami, np. dwie złote świece ustawione obok siebie.

Kryształy: umieszczenie ich w strefie miłości polepsza feng shui tego miejsca. Najlepsze są naturalne, w kolorach cytrynowym, żółtym, różowym. Poleca się ich łączenie w pary, gdyż symbolizuje to nierozerwalny związek.

Różowa pościel: podnosi subtelną energię Yang, wzmagającą miłość. Wskazane zwłaszcza dla par, które pragną odbudować swoje związki.

Kwiaty: reprezentują świeżość, a odpowiednie ich gatunki ściśle wiążą się ze związkami. Najlepszymi są róże i piwonie, a najodpowiedniejsze kolory kwiatów to czerwień i róż. Można też stosować pomarańcz i żółć, które odpowiadają za ugruntowywanie sytuacji.

Widoki par: umieszczanie obrazów lub zdjęć (także rzeźb) szczęśliwych par bardzo dobrze wpływa na wspomożenie dobrej atmosfery dla miłości.

Woda: miłosnym remedium może być mała fontanna. Płynąca woda odświeża powietrze oraz wspomaga przepływ energii Chi w miejscu, gdzie jest umieszczona. Należy jednak stosować ją z umiarem. Aby umieścić wodę w strefie południowo-zachodniej, musimy wcześniej wprowadzić inne remedia (wspomniane wyżej), a sama fontanna musi być nieduża. Najlepiej jest ją umieszczać okresowo, np. w celu odświeżenia strefy oraz związków.

Stosowanie powyższych remediów nie przyniesie skutku bez waszej chęci polepszenia związków.

mp


Na podstawie tekstu Mirosława Mazura
opracowała Agnieszka Krysa