Kominek, piec i przestrzeń wokół – Konkurs dla projektantów
Pomysł na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni z kominkiem powinien mieć każdy projektant wnętrz. O taką kominkową inspirację musieli się pokusić uczestnicy włoskiego konkursu dla projektantów: „ Kominek, piec i przestrzeń wokół”. Spośród 157 złożonych prac jury wybrało 12 finalistów, których prace można było podziwiać podczas targów PROGETTO FUOCO 2016 w Weronie, w hali numer pięć centrum wystawowego targów.
Konkurs był otwarty dla twórców wszystkich dziedzin. Można było użyć fotografii istniejących kominków lub pieców bądź stworzyć urządzenia przy wykorzystaniu własnej wyobraźni.
Jaki cel postawiono projektantom? Wydawać by się mogło, banalny. Mieli tak zaaranżować przestrzeń, by kominki, piece i ich otoczenie przyciągało ludzi. Poziom był wysoki i jak stwierdził Luciano Galimberti członek jury i przewodniczący ADI (Stowarzyszenia Projektowania Przemysłowego):
– Jakość i ilość projektów wykazała, że istnieje ogromne zainteresowanie wśród projektantów tradycyjnymi wartościami związanymi z paleniskiem postrzeganym nie tylko jako centrum życia rodzinnego, ale także szerszych relacji społecznych. Zebrane prace promują rozwiązania konstrukcyjne, które doskonale odzwierciedlają współczesne podejście ludzi do domowego życia.
Jesteście podobnego zdania? Oceńcie sami, czy nagrodzone projekty idą z duchem naszych czasów.
1 miejsce:
Stefano Lucchini
Nagrodę główną uzyskał projekt z paleniskiem typu wyspa połączonym z podgrzewanymi fotelami. W tym projekcie ciepło kominka było wykorzystywane w dwójnasób, nie tylko promieniowało przez szybę, ale też podgrzewało system ustawionych prostopadle w stosunku do paleniska leżanek wykonanych z drewna, na których ułożono poduszki z wypełnieniem akumulującym ciepło. Co ciekawe, system dwóch leżanek, mimo że są stale połączone ze źródłem ciepła, można dowolnie zsuwać do siebie lub rozsuwać. Regulować można także kąt nachylenia oparcia oraz podnóżka.
2 miejsce:
BLMZ Group (Marco Bonfio, Nicolň Lazzarini, Silwano Moro, Giacomo Zanon)
Uznanie jury i drugie miejsce zdobyła zbiorowa praca czterech architektów. Projekt, nazwany „nucleo”, czyli rdzeń, nawiązuje do filozofii Franka Lloyda Wrighta i tworzy otoczoną paleniskami przestrzeń wspólną – czyli tytułowy rdzeń, który może być różnych rozmiarów. Można go też wkomponować w różnego przeznaczenia nieruchomości. Architekci pokazali projekt „nucleo” w żłobku i we wspólnocie mieszkaniowej. Ogień w tych projektach ma tworzyć odpowiednią atmosferę do integracji i zacieśniania więzi. Lekkości tej wspólnej przestrzeni nadaje zastosowanie palenisk typu vis-à-vis.
3 miejsce:
Daniela Ciccarone i Camilla Brighi
Trzeci nagrodzony projekt jest wyraźnym nowoczesnym odzwierciedleniem pierwotnej roli paleniska w domu. Można powiedzieć, że jest to kurna chata XXI wieku. Palenisko umieszczone jest centralnie w małym domu o podstawie kwadratu i łączy wszystkie strefy pomieszczenia – kuchenną, sypialnianą i dzienną, i z każdej jest równie dobrze widoczny dzięki zastosowaniu różnicy poziomów w zależności od przeznaczenia przestrzeni. Palenisko o wymiarach 60 × 60 cm pomysłowo schowane zostało w stole za przesuwną pokrywą. Nawiązaniem do pierwotnej formy ognia w domu jest również to, że jest to palenisko otwarte.
Wyróżnienie: Emanuele Gavinelli
Wnętrze w tym projekcie zostało stworzone wokół kominka 3D, czyli przeszklonego z trzech stron. Umieszczone centralnie palenisko jest widoczne od strony kuchni, przestrzeni jadalnej i salonu. To przykład, że nawet w niewielkim wnętrzu ogień może być obecny i grać pierwsze skrzypce. Zastanawiające jest rozwiązanie, w którym palenisko jest umieszczone bardzo nisko pod kuchenną płytą grzewczą.
Wyróżnienie: Ivan Mura
Kolejny projekt wykorzystuje opatentowany system TPS (Toroydal pyrolitic system) EnKi Stove. Technologia pieca przekształca dowolną biomasę (pelety, drewno itp.) na biogaz bez oparów z wysoką sprawnością 98% i emisją bliską zeru. Piecyk nazwany Ankh wyposażono w atrakcyjny wizualnie, ale i praktyczny elektroniczny okap, który wydala zużyte powietrze na zewnątrz i zastępuje je świeżym, odpowiednio podgrzanym przed wejściem powietrzem z zewnątrz. Monitoruje on także temperaturę powietrza przy jednoczesnym kontrolowaniu poziomu tlenku węgla, CO2 i tlenu obecnego w pomieszczeniu. Ankh to połączenie aluminium, stali nierdzewnej i szkła z miękkimi liniami i widokiem ognia 360 stopni. Dodatkowa zaleta: urządzenie można usunąć, np. na okres letni.
Wyróżnienie: Valter Salton
Projekt przebudowy górskiego domu jednoprzestrzennego. W centrum domu stanął masywny piec, któremu przeciwstawiono lekkość zawieszonych na nim schodów. W tym konkretnym przypadku piec jest jednym z urządzeń grzewczych dostarczających ciepło do znacznej części budynku, dzięki czemu można uniknąć wcześniejszego niż potrzeba uruchamiania innych systemów. Odpowiednio dobrana konstrukcja, zastosowany świetlik i inne detale sprawiają, że ciepło rozchodzi się w całym domu równomiernie.
Wyróżnienie: Luis Miguel Gonzalez
Kolejne wyróżnienie otrzymał projekt ekstrawaganckiego i nowoczesnego kominka o nazwie Dynamos. Przykuwająca wzrok oprawa ognia to nie jedyny atut. Rozsuwana konstrukcja jest nie tylko intrygująca, ale i praktyczna. Kominek wyposażony jest w górny wyciąg dymu, a w wysuwanych modułach znajduje się pojemnik na akcesoria, pojemnik na opał oraz stolik.
Wyróżnienie: Ettore Donadoni
Od wieków tworzyliśmy kręgi wokół ognia, by wspólnie dzielić jedzenie, historię, muzykę czy pieśni. Nawiązując do tego obrazu, powstał projekt, w którym kominek został umieszczony na stole, wokół którego spędzamy nasze życie na co dzień. Ogień ma miejsce w środku pomieszczenia na planie okręgu. Latem w miejsce ognia dzięki obracanej półce przestrzeń może być wykorzystana na inne skupiające nas w jednym miejscu przedmioty, jak choćby odtwarzacz muzyki.
27 lutego podczas targów PROGETTO FUOCO w Weronie jury, w skład którego wchodziło 7 osób, w tym pięciu architektów i designerów, a wśród nich Luciano Galimberti Przewodniczący ADI (Stowarzyszenia Projektowania Przemysłowego) oraz Ado Rebuli – prezes Piemmeti S.p.A., organizatora targów, wręczyło nagrody w konkursie „Kominek, piec i przestrzeń wokół”.
Aldona Mazurkiewicz
[email protected]
Materiały graficzne: Piemmeti S.p.A