Cheminées a la carte – francuski sposób na kominek

Rozwijający się od ponad dziesięciu lat w Polsce rynek kominków daje ogromne możliwości wyboru – od oferty wkładów i obudów poczynając, na akcesoriach kończąc. Jedna z bardziej generalnych decyzji, przed jaką staje klient zainteresowany ogrzewaniem kominkowym, dotyczy tego, czy zająć się zakupem i instalacją urządzeń grzewczych oraz ich obudową na własną rękę, czy też zdać się na kompleksową usługę jednej firmy.


W całościowej ofercie – od projektu po montaż kominka – specjalizują się głównie firmy francuskie. W Polsce konsekwentnie od lat reprezentuje je CHEMINÉES PHILIPPE – największy producent francuski.
Proces produkcji zaczyna się tu na etapie projektowania gotowych zestawów kominkowych, które zostają skatalogowane według wzorów i wariantów odpowiadających różnym wymogom technicznym i oczekiwaniom estetycznym. Dopiero tak przygotowany zestaw trafia do produkcji, a następnie do sprzedaży. Ostatnim etapem pracy jest montaż urządzenia w domu klienta i sprawdzające funkcjonowanie kominka rozpalenie.

Fabryka w Béthune, siedziba grupy Philippe (Faro)Ale po kolei… Wydobywany we własnych kamieniołomach firmy materiał obrabiany jest na miejscu, według wskazówek zatrudnionych przez korporację stylistów. Równolegle w odlewniach CHEMINÉES PHILIPPE trwają prace nad wariantami technologicznymi wkładów. Prace nad estetyką i funkcjonalnością rozwiązań opierają się zarówno na obserwacji i badaniu rynku, jak i inwencji twórczej inżynierów i projektantów. Dzięki temu firma nie tylko śledzi, ale również kształtuje rynek. Kilka razy w roku pracownicy oddziałów w Polsce spotykają się na targach branżowych z dyrekcją i przedstawicielami producenta, by przedyskutować wprowadzane zmiany w ofercie i przyjęty kierunek rozwoju. Podobnie dzieje się w innych krajach. W ten sposób nowe modele i rozwiązania technologiczne dostosowywane są do oczekiwań klientów z niemal całego świata.
Tak opracowana oferta firmy obejmuje około 400 rodzajów obudów. Każda z nich dostępna jest w wersjach dostosowanych do różnych warunków technicznych i oczekiwań w zakresie estetyki. Stąd w ofercie bywają również propozycje obce polskiemu poczuciu smaku. Modele mogą być wykonane z siedmiu różnorodnych materiałów i wyposażone w 35 rodzajów pieców, co daje wiele możliwości. Na życzenie klienta firma modyfikuje też wybrany model na etapie montażu, np. rozbudowując półki czy wzbogacając formę o jakieś dodatkowe elementy.
Nowy katalog z najświeższymi propozycjami wydawany jest co roku w oparciu o informacje zebrane w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed sezonem grzewczym. Zwykle zawiera on od 30 do 35 nowych modeli.

Gotowe zestawy kominkowe trafiają do klienta przez sieć sprzedaży, na którą w Polsce składa się 6 oddziałów. Mają one dużą samodzielność, jednak koordynują swe działania marketingowe.
Firmy dystrybutorskie prezentują ofertę producenta, dostosowują ją do wymagań konkretnego klienta, zamawiają, sprowadzają, sprzedają i montują wybrany kominek w domu nabywcy. Sprowadzenie materiału od producenta i oczekiwanie na realizację zamówienia trwa zwykle 6 tygodni. Praca ekip monterskich zajmuje około 8 godzin – fachowcy stawiają się w domu klienta zwykle o 8.00 rano, a już o 16.00 tego samego dnia odbywa się pierwsze, kontrolne rozpalenie w kominku.


Przebieg montażu kominka


Pomysł sprzedaży gotowych kominków ma z pewnością kilka niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim ułatwia zadanie tym klientom, którzy nie chcą lub nie mogą zająć się sami realizacją marzenia o kominku. W obszernym katalogu CHEMINÉES PHILIPPE mogą znaleźć coś, co zadowoli ich gust i spełni wymagania techniczne.
A przy tym nie pochłonie zbyt wiele czasu i energii.|

Z punktu widzenia klienta warto docenić również inne korzyści płynące z przedstawionego systemu pracy firmy. Taka organizacja świadczenia usługi sprzyja wewnętrznej kontroli jakości – produkując samodzielnie każdy detal kominka i pilotując jego obrót w handlu CHEMINÉES PHILIPE ma nadzór nad poziomem swoich produktów.

Wybór gotowego zestawu jest nie tylko rozwiązaniem wygodnym i pewnym, ale i ekonomicznym. Gdy całością przedsięwzięcia zajmuje się jedna, niemal w stu procentach samowystarczalna firma, ma ona duże możliwości zminimalizowania kosztów na różnych etapach pracy. Mimo to trzeba pamiętać, że kominek o wyrafinowanej formie i dużej mocy grzewczej po prostu musi kosztować.
Warto też zdać sobie sprawę, że propozycja francuskiego producenta wymaga konsekwencji i zdecydowania klientów. Wybrany zestaw trafia do domu nabywcy po 6 tygodniach i ewentualne zmiany mogą polegać jedynie na domontowaniu dodatkowych elementów.

W zamian klient może liczyć na dobry produkt i pilotowanie wszystkich etapów pracy nad ogrzewaniem kominkowym. Jest to propozycja dla tych, którzy spośród dróg do kominka wybiorą dobrze oznaczone szlaki i potrafią się ich trzymać.

Tomasz Gromadzki